Forum Polskie Forum Łaskotek Strona Główna Polskie Forum Łaskotek

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy     GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Opowiadanie maistreamowe o łaskotkach

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Polskie Forum Łaskotek Strona Główna -> Pogawędki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
TickTockMan




Dołączył: 16 Wrz 2011
Posty: 154
Przeczytał: 10 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 15:10, 25 Cze 2018    Temat postu: Opowiadanie maistreamowe o łaskotkach

Historyjka gwarą o tym, jak chłop załaskotał na śmioerć swoje dwie żony, zeby przejąć majątek i o mało nie załaskotał trzeciej:
Źródło:
[link widoczny dla zalogowanych]

Wawrzek był piyknym parobkiym, telo ze pochodziył s płunyj rodziny. Matka Wawrzka była pono fajnom ziywkom, no ze nie bogatom, zaś ociec nie był biydokiym, mioł pore morgów i doś fajnom gazdówkę, ino ze robić mu się nie bardzo kciało, ino w karcmie siedzioł. Jak ni mioł za co pić, to na bórg broł u Zyda, a Zyd syćko zapisowoł do swojyj ksionski, co jom pijoki talmutym nazywali.
Kie się jus wiyncy uzbiyrało długu, ociec Wawrzka ni mioł cym płacić, bo jus w sopie ani konia, ani krowy nie było, bo ociec syćko przepiył. Zyd oddoł sprawę do sondu, sprzedali morgi na licytacyji. Ostało ino mórg koło chałpy i zabudowania razym s chałpom, telo ino dostało, co ociec nie zdoloł przepić, zakiela śmiesz go dopadła.
Ostoł Wawrzek ino z matkom, biydziyli razym, zakiela Wawrzek urós na parobka, było im jus lepiyj, bo Wawrzek roboty się nie boł. Pasowało mu się zynić, ale s kim? Brzyćkiyj z gazdówkom nie kciało się mu brać, piykno zaś za biydoka nie pódzie, bo se piyknego bogatego weźnie. Zacon Wawrzek przemyślować, jakoby do gazdówki dojś. Jaze ros przychodzi do nik jego
krzesnomatka, zacyno się go wypytować:
- Cymus sie ty, Wawrzuś, nie zynis?
Wawrzek jyj odpowiado:
- Nie wiycie, krzesno, jako to śpiywajom, ze kazujom
się zynić, kazujom brzyćkom brać, miyłys mocny,
kany jakoś będzie ś niom spać.
- Nie bondźze głupi, Wawrzuś - powiado krzesno.
- Cos choćbyś wzion brzyćkom, w nocy każdo krowa
corno, grunt, coby ino robotno była i morgi miała,
a może się udo, ze się kopyrtnie od roboty abo od śmiychu,
a morgi ostanom. To se po tym weźnies, jako ci
będzie pasowała.
Krzesnomatka posła, a Wawrzek się zadomuł, chodziył tak zadumany cały tydziyń. Po tyźniu posed do Kaśki za wode. Kaśka gazdowała sama ze starym ojcym i matkom. Gazdówka była hań fajno, pokiela ociec i matka byli młodsi, gazdowało się im dobrze, ale staroś nie radoś, ziynć się zodyn nie trafioł i gazdówka się chylić pocena. Kaśka brzyćkom nie była, ale i piyknom tys-niy, bo to i casu nie było, coby zadbała o siebie. Ociec z matkom się starzeli, a na niom syćka robota cekała, a ona kciała syćko porobić, coby nik nie powiedzioł, ze gazdówkę zdziadowała. Totys, kie Wawrzek przysed z gorzołkom i powiedzioł, ze kciołby się z Kaśkom ozynić, przyiwtali go jak dusne wybawiynie. Wypiyli gorzołke, co jom Wawrzek przyniós, przegryźli moskolym i suchom wyrosolonom Spyrkom, dogodali się: gazdówkę przepisom na Kaśkę i Wawrzka,
wesele tys oni sprawiom. Tak się tys stało. Wesele było hrube, jedzynio i picio doś, ino ze nie było bitki zodnyj. Ni mioł się kto bić ij o co, Kaśka piyknom nie była, boli się tys Wawrzka, bo on se nie doł nikomu bruździć. Starzy gazdówkę przepisali na Kaśkę i Wawrzka jesce przed weselym. Ino starzy gazdowie powiadali, ze jak na weselu się bijom, to młodzi choćjako
zyjom.
Zacon Wawrzek gazdować z Kaśkom, a Kaśka była straśnie rada, ze piyknego chłopa miała, nadskakowała jako mogła, warzyła dobrze, do pola jyj nie trza było gnać, bo sama piyrso sła do roboty w polu. Tak przęseł rok. Gazdówka się poprawiyła, z cielont wyrosły jałówki, syćko im się darzyło. Kaśka, choć harowała przeokropnie, nic na niyj znać nie było, jesce wyładniała, dzieci jakosi nie było. Widzi Wawrzek, ze Kaśka robi
jak koń i nic jyj nie jes. Myśli se Wawrzek: - Nie sprowdzajom się słowa matki krzesnyj. Kaśka nie choruje, a o kopyrtniynciu ni ma mowy, ale powiadali matka krzesno, ze może ze śmiychu umre.
Pocon j om ros cliwić popod pazuchy. Kaśka miała cliwki i pocena się śmioć i bronić. Wawrzek pomyśloł:
- To pewnie mi o tym krzesno godali. I jesce barzyj cliwiył Kaśkę, a ona ze śmiychu słabła coros barzyj i tak Kaśkę na śmiesz zacliwiył. Dziwno się ludziom wydawało, ze jesce wczora Kaśka zdrowiućko była i robiyła w polu, w chałpie tys syćko miała podajane, a dziś jus
niebozycka, i jesce do tego gymba jyj się śmioła po śmieszci. Poceni ludzie choć jako śtuderować, przemyślować, ale nic nie wyśtuderowali. Na ostatek, ci co nojwiyncy śtuderowali, powiedzieli, ze pewnie tak musiało być, bo jyj tak było pisane takom śmierciom umryć.
Kie się skońcyła załoba za Kaśkom, Wawrzek ozyniył się drugi ros. I znowa jego baba po roku umarła z gymbom uśmiychniyntom. Ludzie poceni godać, ze cosi inacyj jes, abo miyjsce, na którym Wawrzkowa chałpa stoi, jes niedobre, abo jakie cary. Wawrzek, kie
jus przesła załoba, za drugom babom, pocon się za dziywkami obziyrać, ino ze go zodno jus nie kciała, choć jus mioł majontek duzy, co go po dwók babak odziedzicył, s takim majontkiym móg se piyknom i bogatom dostać, ale boły się go syćkie. Widziało sie, ze jus się nie
ozyni, bo zodno o ślubie z Wawrzkiym nie kciała słyseć. Jaze ros, kie był w mieście na jarmarku, przygodoł se dziywke z trzeciyj wsi. Nie była barz piykno, ale niebrzyćko. Gazdówke miała do spółki z młodsym bratym, a była to piykno gazdówka. Pomyśloł se Wawrzek,
ze spłat będzie duzy, kie sie będzie jyj brat zyniył, ale jak mu sie nie będzie nadawała, to jus przecie wiy, co s takom zrobić, jako sie jyj pozbyć. Ale stało się inacyj, kie sie po wsi słyna ozniesła, ze sie Wawrzek zyni, bo już ksiondz opowiedzi z ambony wołoł, nasły sie bojcorki, co Helce syćko opowiedziały. Kie zaś Wawrzek przyseł do Helki, ona mu powiado:
- Słuchoj, Wawrzek, jak kces, coby my się pozyniyli, to sprzedej syćko, co mos. Bedom piniondze na spłat lo mojego brata, jak się będzie zyniył, a za reśte dokupimy morgów i bedziymy gazdować na mojyj ojcowiźnie.
Nie pomogły zodne persadowania, Helcia się uparła i postawiyła na swoim. Do kontraków pojechali jesce przed ślubym, Wawrzek podpisoł, ze gazdówka będzie spólno, bo i tak wiedzioł, ze kie mu sie nie będzie widziało, to Helcia śmiejyncy się gazdówke mu ostawi.
A Helcia tak s bratym uradziyła, coby sie nie zyniył jas po dwók rokak. Nie dowiyrzała Wawrzkowi, bo jom baby nastrochały, ze jak się za Wawrzka wydo, to tys po roku umre śmiejyncy sie. Jasiek sie zgodził na to, bo jakby co, nie dej Boze, to brat j om obroni.
Rok po ślubie przelecioł jak z bica strzelył. Jasiek jus mioł upatrzonom dziywke, jyj tys się Jasiek widzioł, w mięsopuście miało być wesele. Wawrzek od casu do casu prógowoł, cy Helcia mo cliwki pod pachami (co ik tys łaskotkami nazywajom), ale nie było casu ani sposobności, bo jak j om ino pocon cliwić, to Jasiek zaros budziył się w drugij izbie i pytoł się, z cego im tak śmiysno. Ale jus mu cosi po głowie chodziyło. Ros wiecór powiado:
- Idym ku swojyj dziewcynie, zapryjcie chałpe, bo cheba przydym rano.
Poubiyroł się i poseł, ale postoł kwile za chałpom, kie uwidzioł ze Helcia z Wawrzkiym pośli do stajnie, wyrtnon się do izby, wloz pod pościyl, hań jus mioł przyryktowany zogłówek. Legnon se, głowe połozył na zogłówku. Po kwili Wawrzek z Helciom przyśli ze stajnie,
poryktowali w chałpie, po wiecerzy ułozyli się do spanio. Helcia się troche pośmioła i nic się nie dzioło.
Była jus cheba północ, kie Jaśka obudziył śmiych Helci, śmioła się jak głupio i bełkotała:
- Wawrzek, dej spokój.
Przestała jus godać, ino się śmioła coros to słabiyj. Wyskocył Jasiek spod pościele, trzasnon w łeb swagra piynściom, tyn popuściył Helcie. Dostoł jesce od Jaśka pore razy w łeb. Helcia przychodziyła do siebie, słabo jyj było. Powiado:
- Dej mi Jasiu wody.
Jasiek podoł wody siostrze. Wawrzek tys jus przysed do siebie. Powiado:
- Coś ty, swagier, ogłupioł, ze mi ze swojom babom nie dos pośpasować.
A Jasiek do niego:
- Ty skurcybyku, z tamtymi dwiema niebozyckami teloś śpasowoł, jaze z śmiychu pomarły.
Widzi Wawrzek, ze z Jaśkiym ni ma śpasów, może go ta sworka z Jaśkiym do hereśtu doprowadzić i gazdówke mogom mu odebrać, kcioł z Jaśkiym po dobroci pogodzić się. Helcia, jako ze Wawrzka straśnie rada widziała, pocena za nim obstawać, powiado:
- Dejze spokój, Jasiu, może Wawrzek kcioł mnie ino pocliwić, cobyk się z tym cliwiyniym oswojyła.
Ale Jasiek powiado do Wawrzka:
- Jo nie kcym, cobyś mi się przysiyngoł, ale wiydz o tym, ze jak się Helci co stanie, to cało wieś będzie o tym wiedziała, jakoś dwie baby na drugi świat posłoł. A będzie tys wiedzioł o tym jesce jedyn cłowiek, coby nie dej Boze jo umar, a Helci się co stało, opedzioł światu jakoś swoje baby na drugi świat ze śmiychym wyganioł.
Helci sie nic nie stało, przezyła jesce Wawrzka, ale po jego śmieszci i tak ktosi ludziom o Wawrzku opowiedzioł jako się zbogaciył.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Matti




Dołączył: 29 Sty 2018
Posty: 61
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Warszawa
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 0:18, 24 Lip 2018    Temat postu:

I to jest urocze opowiadanie. Gratulacje, że znalazłeś taką perełkę.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
TickTockMan




Dołączył: 16 Wrz 2011
Posty: 154
Przeczytał: 10 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 11:14, 17 Sie 2018    Temat postu:

Matti napisał:
I to jest urocze opowiadanie. Gratulacje, że znalazłeś taką perełkę.

Dzięki, bo już myślałęm, że wszyscy olali... Trochę się odechciewa grzebać i wrzucać...
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Polskie Forum Łaskotek Strona Główna -> Pogawędki Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do:  

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 phpBB Group

Chronicles phpBB2 theme by Jakob Persson (http://www.eddingschronicles.com). Stone textures by Patty Herford.
Regulamin